Львiвський трамвай

ІСТОРІЯ

Розвиток трамваю і прощання з кінкою

У жовтні 1906 р. почалося спорудження лінії трамваю в район "На Байках". Траса лінії починалася від вулиці Леона Сапеги (С. Бандери) і проходила по вул. Крижовій (Чупринки), Шимановичів (Мельника) та вздовж усієї вул. 29 Листопада (Коновальця) до гіпсової фабрики Франца (2 км). Одночасно у завода в м. Сянок було замовлено 10 нових вагонів. На початку січня 1907 р. будівництво цієї лінії було завершено. Регулярний рух було відкрито 18 січня 1907 р. Початковим пунктом цієї лінії стала Віденська кав'ярня, а кінцевий пункт став називатися "Вілла "Гражина". На новому маршруті курсувало тільки два вагони.

У квітні 1907 р. почалося будівництво ліній на вулицях Зеленої і св. Софії (І. Франка) до виставкової площі (фактично проходила перебудова лінії, що з 1894 р. не працювала).

Наприкінці травня 1907 р. Міністерство залізничного транспорту у Відні дало згоду на переобладнання ліній кінки під електричну тягу і будівництво нових ліній електротрамваю до Янівської, Замарстинівської та Городецької рогаток.

На початку червня з Сянока прибула партія з 8-ми вагонів, призначених для нових ліній (з 10 замовлених у 1906 р.). Влітку 1907 р. почалося будівництво другої колії на вул. Личаківській, від церкви Петра і Павла до школи Зиморовича.

З 15 червня 1907 р. відновився рух вагонів до виставкової площі у парку Кілінського.

У квітні 1908 р. почалися роботи з переобладнання ліній кінки в лінії трамваю на вулицях Городецькій та Жовківській (Б. Хмельницького). Двоколійні лінії перероблялися по черзі. По одній колії ходила кінка, по іншій трамвай, щоб не залишати місто без транспорту. Влітку проводилися роботи по вулицях Зеленій, Кохановського (Левицького), до Личаківського цвинтаря. Було побудовано двоколійну лінію по вул. Замарстинівській з відгалуженням до нової скотобійні та нового трамвайного депо на Ґабріелівці, а також лінію по вул. Янівській (вул. Шевченка). У серпні почалося будівництво нової лінії від пл. Галицької через пл. Бернардинську, вул. Панську до кута вул. Баторого, тобто до з'єднання зі старою лінією на Стрийський парк, а також роботи по перебудові кінної лінії вздовж усієї вулиці Карла Людвіга.

Наприкінці жовтня 1908 р. із Сянока закінчилося постачання великої партії з 62 нових трамвайних вагонів Sanok SW-1 з причіпними TW-1 серії "100" (мали номери 101-162). На 1 січня 1909 р. трамвай мав вже 106 моторних вагонів, з них 44 вагони старої конструкції (з Відня і частина з м. Сянок №№ 1 - 44). У 1907 р. для нових вагонів, що прибували, почалося й у 1908 р. завершилося спорудження нового депо в районі нової скотобійні на Жовківському передмісті (нині депо № 2).

31 жовтня 1908 р. було відкрито кілька нових ліній трамваю: пл. Голуховських (пл. Торгова) - вул. Казимира Великого (Городоцька) - костьол св. Анни - вул. Янівська (вул. Шевченка), до Янівської рогатки; Віденська кав'ярня - пл. Галицька - вул. Баторого (Князя Романа) - вул. Панська (І. Франка) - вул. Зелена - вул. Шевченка (Дніпровська) - вул. Кохановського (Левицького) - вул. св. Петра і Павла (Мечнікова), до центрального входу на Личаківський цвинтар.

15 грудня 1908 р. було відкрито рух по одноколійній лінії від пл. Голуховських (пл. Торгова) униз по вул. Жовківській (Б. Хмельницького), Замарстинівській, Бальоновій (Гайдамацькій), знову по Жовківській до рогатки і далі по вул. Волинській і Нової Різні (Промисловій) до нової скотобійні (м'ясокомбінату). Одночасно припинено рух кінки по Жовківській лінії.

30 грудня 1908 р. відкрито рух трамваю по одноколійній лінії від головного вокзалу, по Вокзальній алеї, вулицях Городецькій, Гетьманській , до Віденської кав'ярні. Одночасно зупинено рух кінки тут і на останній ділянці від оперного театру, вздовж вул. Карла Людвіга і далі через пл. Маріацьку (пл. Міцкевича), Галицьку і Бернардинську до Митної площі.

30 грудня 1908 р. було також відкрито двоколійну лінію до Замарстинівської рогатки по вул. Замарстинівській.

Рух кінки було припинено 29 грудня 1908 р. А 15 січня 1909 р. відбувся перший розпродаж коней по ціні від 35 до 315 австрійських крон. Вагони кінки були перероблені в причепні до трамваю.

Львівська система позначення маршрутів

Спочатку, коли у Львові було тільки 3 лінії трамваю, маршрутних номерів вагони не мали, а тільки таблички з назвою кінцевої зупинки. Коли маршрутів стало більше, виникла необхідність їхнього позначення. У Львові було вигадано унікальну систему означень маршрутів - комбінованими літерами. Кожен маршрут позначався абревіатурою з двох великих літер, перша з яких відповідала першій літері назви початкової станції, а друга - першій літері назви кінцевої станції. Через те, що тоді всі назви були польські, то використовувалися літери латинського алфавіту.

Першої так була позначена лінія по вул. Зеленої. Через те, що ця лінія з'єднувала зупинку "Гетьманська вулиця" (польською "Хетманська") і Личаків, то вона отримала індекс НŁ, що означало: Хетманьска - Личаків. Таке означення для цієї лінії було запроваджено в листопаді 1908 р. Лінія "Гетьманська - Янівська рогатка" отримала абревіатуру HJ; лінія "Гетьманська - Вокзал (польскою "Двожец")" - індекс HD; лінія "Гетьманська - Замарстинів" - HZ, а лінія "Гетьманська - Ґабріелівка" - HG. Були також надані індекси і старим лініям: Личаківській - ŁD (Ł - Личаків, D - Вокзал) ; Кілінській - НК (Н - Гетьманська, К - парк Кілінського); Байківській - HL (Н - Гетьманська, L - 29 Листопада). Пізніше, на заново відкритих лініях, зберігалася така ж система. Індекси змінювалися в залежності від зміни маршрутів. Таким чином, в індексації маршрутів Львівського трамваю склалися такі абревіатури (латинським алфавітом):

    D - Dworzec glówny (головний Вокзал); G - Gabryelówka (Ґабріелівка, Гаврилівка); H - Hetmańska (Гетьманські вали, Гетьманська); J - ul. Janowska (вул. Янівська, Янівська рогатка); K - park Kilińskiego (парк Кілінського, тепер Стрийський парк; цей індекс використовувався також для позначення кінцевої зупинки "Технічна школа"); L - 29 Listopada (вул. 29 Листопада); Ł - Łyczaków (Личаків); P - Podzamcze (Підзамче); R - Rzeźnia Nowa, Rogatka Źolkiewska (Нова Різня - Жовківська рогатка); U - Unii Lubelskiej (Унії Люблінської, Високий замок); W - Wystawowa (Виставкова лінія у Стрийському парку); Z - Zamarstynów (Замарстинів).
стор. 2 із 7

Розділ підготовлено з використанням матеріалу з книги С.А. Тархова "Iсторiя Львiвського трамваю"
Опубліковано з дозволу С.А. Тархова
© Львівський електротранспорт. 2006 - 2024 р.
Web-дизайн Дмитро Ковальов